Slovakia

Starostov z prokurdskej strany v Turecku odvolali a zadržali

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Starostovia boli minulý rok zvolení v riadnych voľbách v mestách Igdir a Siirt ležiacich na juhovýchode krajiny, ktoré sú zároveň hlavnými mestami rovnomenných provincií.

Istanbul 15. mája (TASR) – Turecké orgány dnes zadržali a odvolali z postov niekoľkých starostov z prokurdskej Ľudovej demokratickej strany. Informovali o tom agentúry DPA a AP s odvolaním sa na hovorcu HDP. Odvolaných bolo celkovo päť starostov, zadržali štyroch z nich.

Starostovia boli minulý rok zvolení v riadnych voľbách v mestách Igdir a Siirt ležiacich na juhovýchode krajiny, ktoré sú zároveň hlavnými mestami rovnomenných provincií, ďalej v Baykane a Kurtalane v provincii Siirt, a v Altinove v provincii Muš.

Starostov zadržali v ich domovoch v rámci protiteroristickej operácie. Bezpečnostné zložky prehľadávali budovy za prísnych bezpečnostných podmienok.

Prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že HDP je prepojená na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá od roku 1984 vedie ozbrojený boj proti tureckej vláde. HDP tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že sa len pokúša sprostredkovať mierové rozhovory medzi povstalcami a vládou.

Od komunálnych volieb konaných v marci 2019 v Turecku odvolali 45 starostov z HDP a vo väzení sa v súčasnosti nachádza aj 21 zástupcov starostov z tejto strany. "Erdoganov režim sa opäť zachoval nepriateľsky voči vôli kurdského ľudu. Nebudeme sa klaňať nedemokratickým praktikám tohto režimu," píše sa na twitterovom účte HDP.

Football news:

Coutinho's agent: Philippe has a desire to return to the Premier League, but there have also been conversations with Bayern about next season
Bayern President on Sanaa: he plays in Nike cleats. If he goes to us, he will learn about the advantages of adidas
Ighalo's agent confirmed that Manchester United are close to extending the player's loan until January
Celtic can sign Claudio Bravo, foster or Joe HART
Harry Kane: Tottenham must win 7-8 games to qualify for the Champions League
Jankauskas on Mourinho: Smart, witty and strong. First of all, the spirit
Balotelli wants Brescia to return him to the team or pay compensation. In the summer, the player will change clubs